آموزش وردپرس
خانه / نرم افزار / ویندوزها تا چه مدت آپدیت های امنیتی را دریافت می کنند

ویندوزها تا چه مدت آپدیت های امنیتی را دریافت می کنند

به تازگی حملات گسترده ای توسط یک باج افزار به بسیاری از کاربران صورت گرفته است.نشان داد که بروزرسانی های امنیتی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.مهم نیست شما تا چه اندازه مراقب هستید اگر به فکر نصب بروزرسانی های امنیتی نباشید بی گمان دچار مشکل خواهید شد.زیرا امروزه بدافزارها به سادگی می توانند از این راه وارد رایانه شما شوند.

چالش اصلی اینجاست که مایکروسافت هیچ تعهدی برای بروزرسانی همیشگی ویندوزها ندارد و این پشتیبانی ها انواع گوناگونی برای ویندوزهای دسکتاپ دارد.نمونه ی بارز آن پشتیبانی از ویندوز 7 است اما کاربران یاد شده می توانند همچنان از بروزرسانی گسترش یافته آن استفاده کنند.

پرسشی که این جا مطرح است این است که پشتیبانی گسترش یافته چیست.

تفاوت میان پشتیبانی گسترش یافته و اصلی چیست.

مایکروسافت دو گونه پشتیبانی دارد که از آن ها به نام اصلی و گسترش یافته یاد می شود.از هنگامی که یک نسخه ویندوز توسط مایکروسافت متولد می شود تا پنج سال این شرکت بر اساس قوانین خود از آن پشتیبانی می کند و همه ی بروزرسانی ها را دریافت می کند و در این پنج سال امکان پشتیبانی تلفنی و تحت وب را دریافت می کند.

البته در این پنج سال همه چیز در بروزرسانی های امنیتی خلاصه نمی شود بلکه می تواند بروزرسانی هایی که در زمینه های دیگر که مربوط به ویندوز است را نیز دریافت کند.

پس از پنج سال اول وارد پنج سال دوم می شویم که در این مدت هم شما بروزرسانی های امنیتی را دریافت می کنید اما برای چت یا پشتیبانی تلفنی باید مبلغی را پرداخت کنید.البته ناگفته نماند برای دریافت بروزرسانی ها دیگر در پنج سال دوم باید هزینه آن را پرداخت کنید.

در هر دو دوره بروزرسانی های امنیتی به صوت رایگان ارائه خواهد شد.برای نمونه درست است که ویندوز هفت در مرحله پشتیبانی گسترده قرار دارد اما همچنان آن را دریافت می کند.با این وجود اگر شما جز کاربران ویندوز 7 هستید کافیست آن را دریافت بروزرسانی ها را فعال کنید.

برای اینکه این که شایسته دریافت این بروزرسانی ها باشید باید همیشه آخرین سرویس پک را نصب کنید.این کار کمک می کند تا در این ده سال به صورت پایدار  و مداوم این بروزرسانی ها را دریافت کنید.

اما اگر تا کنون آخرین سرویس پک را دریافت نکرده اید زیاد عجله نکنید زیرا مایکروسافت برای دریافت هر سرویس پک به شما 24 ماه فرصت می دهد.مانند هنگامی سرویس پک 1 ویندوز 7 منتشر شد تا دوسال بروزرسانی های امنیتی آن انجام شد.البته باید بدانید پس از این دوره نباید منتظر دریافت آپدیت تازه ای باشید.

در ویندوز 10 داستان کمی متفاوت است و برای دریافت آپدیت باید update creators را نصب کنید.البته این بروزرسانی نیز همیشگی نیست هر به‌روزرسانی بزرگ ارائه شده برای این سیستم‌عامل از جمله آپدیت ماه نوامبر، آپدیت سالانه (Anniversary) و آپدیت سازندگان (Creators) تا دو سال آینده آپدیت‌های امنیتی را دریافت خواهند کرد.

بنابر گفته مایگروسافت ویندوز 10 که دارای شناسه 1507 است از ماه می 2017 دیگر هیچ آپدیتی را دریافت نخواهد کرد

حال اگر پشتیبانی ویندوز شما به پایان برسد چه کار باید کرد؟

بسیاری از کاربران پس از اینکه ده سال پایان یافت دچار سردرگمی می شوند زیرا دیگر بروزرسانی ها دریافت نمی شود.اما نگران نباشید راههایی برای بروزرسانی ها هنوز وجود دارد.

مایرکروسافت برای شرکت های گوناگون پنل هایی را در نظر گرفته که با به کارگیری آن می توانید حتی ویندوزهایی که تاریخ آن پایان یافته است را نیز می توانید در این چرخه قرار دهید.چون هنوز بسیاری از شرکت ها از ویندوز ایکس پی استفاده می کنند.البته این دریچه برای کاربران عادی بازنخواهد شد چون اگر شما عضو یک سازمان یا یک شرکت با وضعیت مالی خوب باشید می توانید از پس هزینه های آپدیت ویندوز ایکس پی بربیایید.

در نهایت هدف مایکروسافت این است که کاربران را راضی کند دست از ویندوز ایکس پی بردارند و به سوی جایگزین های آن بروند.

با این که مایکروسافت گهگاه حتی آپدیت هایی را برای ویندوز ایکس پی ارائه می دهد اما این همیشگی نیست و هیچ تضمینی از سوی سازندگان آن وجود ندارد و تنها زمانی این کار را می کند که یک ویروس و بدافزار به صورت گسترده انتشار پیدا کند و یک خطر عمده به شمار بیاید.

درباره ی digiman

یک دیدگاه

  1. ممنون از اینکه تجربه تون رو با ما به اشتراک گذاشتید دوست
    عزیز. سلامت باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *