دوستان

نرم افزار های مورد نیاز

تبلیغات متنی

با خطا روبرو شدیم! که نشان دهنده‌ی اینست که خوراک کار نمی‌کند. دوباره تلاش کنید.


دانش بشری حاصل آزمون و خطاهای زیاد انسان است. با تلاش های دانمشندانی که ترسی از آزمایش، اشتباه، ریسک و شکست نداشتند است که حالا ما از چراغ، اشعه ی ایکس، واکسن و هزاران اختراع دیگر بهره مند هستیم. اما درک طبیعت انسان کار بسیار حساسی است و آزمایش هایی که به این هدف روی کودکان انجام می شوند همیشه مورد بحث بوده اند. کوچک ترین اشتباهی می تواند تبعات جبران ناپذیری برای یک کودک داشته باشد. در ادامه به ۷ آزمایش علمی غیر اخلاقی ای می پردازیم که بر روی کودکان انجام شدند و مشکلات زیادی برای آن ها به وجود آوردند.

۱- تبدیل اجباری بروس به برندا

بروس رایمر به همراه برادر دوقلویش در سال ۱۹۶۵ در کانادا به دنیا آمد. بروس هشت ماهه بود که ختنه شد و بخشی از آلت تناسلی اش را بر اثر اشتباه پزشکی از دست داد. روانشناسی به نام جان مانی توصیه ی عجیبی به والدین بروس کرد. او به آن ها پیشنهاد داد با عمل جراحی جنسیت بروس را تغییر دهند و پسرشان را تبدیل به یک دختر کنند.

به نظر والدین بروس این کار ایده ی خوبی بود بنابراین با پیشنهاد مانی موافقت کردند. به علاوه، این فرصت خوبی برای دکتر مانی بود تا تئوری اش را ثابت کند. مانی این تئوری را مطرح کرده بود که هویت جنسی افراد مسأله ای اکتسابی است نه ذاتی.

اما بروس دوست نداشت برندا باشد، لباس دخترانه بپوشد یا با عروسک بازی کند، او می خواست مثل برادرش همان پسری باشد که از لحظه ی تولد بود. جان مانی به والدین بروس اطمینان داد که این مشکلات به خاطر سن بروس هستند و این دوره گذرا است. اما با گذشت زمان وضعیت بروس وخیم تر می شد. بروس بعد از فهمیدن حقیقت امر، جراحی های متعددی کرد و دوباره تبدیل به مردی به نام دیوید شد. او بعدها ازدواج کرد، اما در سن ۳۸ سالگی دست به خودکشی زد.

این آزمایش چه چیزی را ثابت کرد؟ چنین آزمایشاتی می تواند روان یک کودک را به راحتی تخریب کند. امروزه تحقیقات بیشتری در مورد مسأله ی هویت جنسی صورت گرفته است. خودداری از تعیین قطعی جنسیت کودک قبل از آنکه خود او توانایی انتخاب آگاهانه ی آن را داشته باشد، موضوعی است که همواره مورد بحث بوده است. اما چیزی که با اطمینان می توان از آن صحبت کرد این است که انجام چنین آزمایشاتی برخلاف خواست یک کودک، چیزی جز جنایت نیست.

۲- آزمایش عروسکی به نام بوبو، یا کودکان چگونه رفتار بزرگترها را تقلید می کنند

در میانه ی قرن بیستم، روانشناسی به نام آلبرت باندورا تصمیم گرفت پی ببرد کودکان چقدر از رفتار بزرگترها تقلید می کنند. او یک عروسک بادی بزرگ به شکل دلقک تهیه کرد که نام آن را بوبو گذاشت و با آن چند ویدئو درست کرد. در یکی از ویدئوها یک بزرگتر عروسک را بغل و با آن بازی می کرد و در ویدئویی دیگر، به عروسک پرخاش می کرد، آن را هل می داد و حتی با یک چکش پلاستیکی می زد.

باندورا بچه ها را به سه گروه تقسیم کرد. به یک گروه ویدئویی را نشان داد که خشونتی در آن نبود، برای گروه دوم ویدئویی که خشونت داشت را نمایش داد و به گروه سوم هیچ ویدئویی نشان نداد. این سه گروه از بچه ها به ترتیب وارد اتاقی می شدند که هم عروسک بوبو و هم چکش و تفنگ های اسباب بازی در آنجا بودند.

بچه هایی که ویدئوی حاوی خشونت را دیده بودند، بی درنگ شروع به اذیت و آزار عروسک می کردند. آن ها به عروسک پرخاش می کردند، به آن لگد می زدند، با چکش آن را می زدند و با اسلحه تهدیدش می کردند. دو گروه دیگر کوچک ترین نشانه ای از خشونت بروز ندادند.

این آزمایش چه چیزی را ثابت کرد؟ بچه ها رفتار بزرگترها را تقلید می کنند و گاهی این کار را بدون فکر انجام می دهند. به همین دلیل اگر کودک شما شروع به بددهنی کند، بچه های دیگر را بزند یا با بزرگترهای فامیل بی ادبانه صحبت کند، باید خوب دقت کنید تا متوجه شوید از چه کسی تقلید می کند.

۳- بزرگ کردن یک شامپانزه به عنوان خواهر فرزند خود

در دهه ی ۱۹۳۰، دانشمندان هنوز در تلاش بودند تا متوجه شوند چقدر از هوش انسان وراثتی است. حتی تئوری غیر منطقی ای مطرح شد که شامپانزه ها به این دلیل حرف زدن و درست رفتار کردن را بلد نیستند که در میان بچه های انسان بزرگ نشده اند.

روانشانسی به نام دبلیو. ان. کلاگ تصمیم گرفت این تئوری را بررسی کند. او که خود پسری به نام دونالد داشت، به همراه خانواده اش یک شامپانزه ی ماده ی هفت ماهه به نام گوا را هم به فرزندی قبول کرد. گوا در کنار دونالد بزرگ می شد، طوری که انگار آن ها خواهر و برادر بودند.

اما این آزمایش آنطور که کلاگ انتظار داشت پیش نرفت. اگرچه گوا یاد گرفت قاشق به دست بگیرد و کمی از زبان انسانی را متوجه می شد، اما پیشرفتی که انتظار می رفت را نداشت. از طرفی، دونالد شروع به تقلید رفتارهای خواهرش کرد؛ می پرید، جیغ و داد می کرد، گاز می گرفت و تا سن یک سال و نیمگی فقط سه کلمه یاد گرفته بود.

این آزمایش چه چیزی را ثابت کرد؟ بچه ها می توانند رفتار حیوانات را تقلید کنند و داستان زندگی کودکان وحشی ای که در طبیعت و همراه حیوانات بزرگ شده اند مؤید این مسأله است. از طرفی دیگر، اگرچه شامپانزه ها نزدیک  ترین گونه ی حیوانی به انسان ها هستند، اما تلاش برای انسانی کردن آن حیوان بی فایده بود.

۴- آزمایش عروسک شکسته، یا ایجاد احساس گناه در کودک

روانشناسان دانشگاه آیووا در امریکا تصمیم گرفتند تا متوجه شوند تحت شرایطی دشوار، کودکان چطور احساس گناه می کنند. آن ها از آزمایش عروسک شکسته برای این منظور استفاده کردند. در این آزمایش، یک بزرگتر عروسکی را به یک کودک نشان می داد و به او می گفت این عروسک برای او ارزش زیادی دارد و آن را خیلی دوست دارد. بعد از آن، عروسک را به کودک می داد و از او می خواست کاملا مواظبش باشد.

آن عروسک وقتی در دستان بچه ها قرار می گرفت، از طریق مکانیزم خاصی که درونش تعبیه شده بود، به طور خودکار می شکست. طبق دستور العمل آزمایش، بعد از شکستن عروسک، آن بزرگتر باید یک دقیقه در سکوت به کودک نگاه می کرد.

به سختی می توان تصور کرد در سر آن کودک که احتمالا دچار احساس گناه شده بود چه می گذشت. نگاه خیره ی حاکی از سرزنش در سکوت محض فقط شرایط را بدتر می کرد. بعد از مدتی، آن بزرگتر با همان عروسک به طرف کودک می رفت و برایش توضیح می داد که شکستن عروسک تقصیر کسی نبوده، اما ظاهرا صدمه ای که نباید به کودک وارد شده بود و او همچنان احساس گناه می کرد.

این آزمایش چه چیزی را ثابت کرد؟ کودکانی که در این آزمایش شرکت کردند در سال های بعدی رفتارهای محتاطانه و آرامی داشتند. اما بعید است که آن ها یاد گرفته باشند احساس گناه سالم چگونه است. به احتمال زیاد، علت رفتارهای محتاطانه و آرام آن ها، ترس از رنجاندن دیگران بود. با این حال، آن ها احتمالا به این نتیجه رسیدند که از بزرگترها هر کاری بر می آید.

۵- آزمایش واکسن روی فرزند خود

در قرن هجدهم، پزشکی انگلیسی به نام ادوارد جنر تصمیم گرفت ثابت کند اگر کسی را به نوع غیر کشنده ی آبله ی گاوی مبتلا کنند، آن شخص بعد از بهبودی در برابر نوع کشنده ی آبله ی انسانی مقاوم می شود.

جنر برای اثبات تئوری خود، پسرش را به آبله ی گاوی مبتلا کرد. حتی یک مجسمه از این اتفاق تاریخی ساخته شده است. بعد از بهبودی کودک، جنر ریسک بزرگی کرد و پسرش را به آبله ی انسانی مبتلا کرد. تئوری او اگر درست بود، کودک نباید بیمار می شد.

این آزمایش چه چیزی را ثابت کرد؟ خوشبختانه محاسبات جنر درست از آب درآمد و پسرش بیمار نشد. در غیر اینصورت، جنر به جای مخترع واکسن، به عنوان قاتل دیوانه ی پسرش در تاریخ ماندگار می شد.

۶- ترساندن کودک از چیزهای سفید رنگ

دانشمندی به نام جان واتسون تصمیم گرفت پی ببرد واکنش های عاطفی شرطی چگونه در کودکان شکل می گیرد. برای این منظور، او دست به آزمایشی بر روی پسر ۹ ماهه ی خود به نام آلبرت زد و کاری کرد که او از چیزهای سفید رنگ بترسد.

واتسون ابتدا موش سفید رنگی را به پسرش نشان داد. بعد از آنکه آلبرت به موش عادت و شروع به بازی با آن کرد، دانشمندان هر بار که کودک به موش نزدیک می شد، با ضربه زدن به یک لوله ی فلزی، آلبرت را می ترساندند.

آلبرت به تدریج نه فقط از آن موش بلکه از هر چیز سفید رنگ دیگری که از دور شبیه موش بود هم می ترسید. او هر بار با دیدن آن ها شروع به گریه می کرد. این آزمایش خیلی زود متوقف شد چون مادر آلبرت او را از آزمایش خارج کرد.

این آزمایش چه چیزی را ثابت کرد؟ از این ترفند برای آموزش حیوانات استفاده می شود اما معلوم شد که چنین احساسی را در خردسالان هم می توان به وجود آورد. خوشبختانه، تابوی خشونت اخلاقی و روانی علیه کودکان دیگر اجازه ی انجام چنین آزمایشات بی رحمانه اس را نمی دهد.

۷- ایجاد لکنت زبان در کودکان

در سال ۱۹۳۹ دو دانشمند به نام های وندال جانسون و مری تودور برای مطالعه روی عوامل مؤثر در رشد زبانی دست به آزمایش هولناکی زدند. آن ها ۲۲ کودک را جمع آوری کردند و بعد از تقسیم به دو گروه، سعی کردند بچه های یک گروه را به طور ساختگی دچار لکنت زبان کنند.

وقتی بچه ها عادی صحبت می کردند، یک گروه از آن ها دائما مورد تحسین قرار می گرفتند، در حالی که گروه دیگر تحقیر و مورد تمسخر واقع می شدند. کودکان گروه دوم مطمئن شده بودند که صحبت کردن عادی شان اشتباه بود و محض اطمینان با لکنت صحبت می کردند. چیزی نگذشت که بسیاری از بچه های گروه دوم دیگر با کسی صحبت نکردند و بعضی از آن ها دیگر با لکنت صحبت می کردند.

خبرنگاران آزمایش جانسون را «پژوهش هیولا» نامیدند. برای بررسی عوامل مؤثر در پرورش کودکان خیلی بهتر است که از عبارت های مثبت یا دست کم ترکیب متعادلی از عبارت های مثبت و منفی استفاده شود.

این آزمایش چه چیزی را ثابت کرد؟ به سختی می توان نکته ی برجسته ای در این آزمایش پیدا کرد. اگر دائما سر کودکی فریاد بزنید و به او پرخاش کنید، احتمالا او تبدیل به شخصی بدون اعتماد به نفس و همیشه نگران می شود. اما اگر او را دائما تحسین و حمایتش کنید، حتی می تواند با نقص های خود کنار بیاید.


«ماهی سیاه کوچولو»، «شهر قصه» و خیلی داستان‌های دیگر را وقتی که سن‌مان به خواندن و نوشتن قد نمی‌داد از نوار کاست و یا رادیو شب شنیدیم. حتی وقتی‌ هم که بزرگتر شدیم، بازهم لذت شنیدن را از خودمان دریغ نکردیم؛ موسیقی، مصاحبه‌های رادیویی، انواع کتا‌ب‌ و در سال‌های اخیر انواع پادکست‌‌های رادیویی و اینترنتی که با موضوعات مختلف منتشر می‌شوند را شنیدیم و لذتش را بردیم.

شنیدن، و البته چه محتوایی را شنیدن دغدغه‌ای است که استارتاپ 4 ساله «شنوتو» به آن پرداخته و خود را در زمینه تولید پادکست در ایران بی‌رقیب می‌داند. «امیرحسین مددی» بنیان‌گذار شنوتو در همان تماس اول زمان مصاحبه را مشخص می‌کند. ظهر یکشنبه یکی از خلوت‌ترین روزهای شنوتو برای مصاحبه انتخاب می‌شود چراکه بیشتر پادکسترهای این استارتاپ کارمندانی هستند که روزهای آخر هفته را برای ضبط برنامه‌شان انتخاب می‎کنند. اینطور که به نظر می‌رسد دفتر شنوتو برخلاف بقیه شرکت‌ها، در روزهای پایانی هفته بسیار شلوغ است.

شنوتو

اینجا استودیو صدا ست و تیم شنوتو مشغول ضبط پادکست هستند.

از همان اول هم حدس می‌زدم که شنوتو سرعت و سادگی را بیشتر به رنگ و لعاب ترجیح می‎‌دهد و دیدن دفتر کار این استارتاپ نیز این موضوع را برایم تایید کردند. سالنی بزرگ با چند تابلو عکس قالب گرفته که مدیر عامل از میان آرشیو عکس‌هایش آنها را بیشتر دوست داشت، چند میز و صندلی بسیار ساده و در نهایت چندین اتاق برای بخش‌های مختلف که دورتادور سالن قرار گرفته بودند.

مددی برای مصاحبه ما را به استودیوی تصویری‌شان می‌برد؛ جایی که پرده سبز پشت سر و یک میکروفون بزرگ از سقف آویزان است و شبیه به مکانی برای پخش زنده یک برنامه رادیویی است. دو بازوی مدیرعامل هم درکنارش هستند: «محمد ناظمی»، مدیر محتوا و «علی برق‌افشان» که نسبت به آن دو جوان‌تر است و مدیر بازاریابی مجموعه را برعهده دارد. همه‌شان دستی بر هنر دارند؛ اگرچه رابطه‌شان با کتاب صوتی خیلی خوب نیست و کتاب کاغذی را ترجیح می‌دهند اما تولید پادکست به اندازه کافی برایشان انگیزه ایجاد کرده که در این استارتاپ فعالیت کنند.

شنوتو را از اول بشنویم

شنوتو

مددی کار مولتی مدیا را سال‌ها قبل از راه اندازی شنوتو در همکاری با نیروهای مسلح و سپس راه اندازی شرکتی به نام «داده پرداز آلامیس» آغاز کرده که یکی از مهمترین خروجی‌های آن شرکت، یک پکیج آموزش زبان برای فرزندان کارمندان نیروهای مسلح بود: «در تجربه کاری من بیش از 200 عنوان برنامه مالتی مدیا در حوزه های مختلف وجود دارد.» او یکی از بهترین رکوردهای کاری خود را تهیه و ترجمه سی‌دی ICDL از اتحادیه اروپا می‌داند که سال 81 تولید شد و تا سال 83 یک میلیون نسخه فروش رفت. با مددی زمان را به جلو می‌بریم و به شروع کار شنوتو می‌رسیم، جایی که او دیگر از فضای همکاری با سازمان‌های دولتی دور شده است. با خنده می‌گوید: «از این بابت که نهادهای دولتی را دوست نداشتیم به این سمت کشیده شدیم. البته آلامیس هنوز با نهادهای دولتی و نظامی همکاری‌هایی دارد؛ ولی در مرحله‌ای به این نتیجه رسیدم که بهتر است کار کوچکتر و جذابتری انجام دهم و در نتیجه شنوتو در سال 93 با سرمایه‌گذاری شرکت رهنما متولد شد.»

اما فرایند شکل گیری شنوتو چطور بود و این ایده چگونه امروز به بزرگترین بستر برای تهیه و انتشار پادکست تبدیل شده است؟ در پاسخ می‌گوید

«در یکی از پروژه‌ها باید چندین کتاب صوتی برای کارکنان نیروهای مسلح تولید می‌کردیم و در آنجا متوجه شدم که جای کار در این حوزه زیاد است و می‌توان کتاب‌های صوتی بسیاری تولید کرد. به همین دلیل در ابتدای کار شنوتو فایل‌های صوتی پراکنده موجود در حوزه مدیریت را جمع آوری کردیم که با استقبال کاربران سایت مواجه شد. در واقع جای خالی محتوای فارسی صوتی و ضرورت وجود آن هم دلیل خوبی بود تا در راه اندازی شنوتو جدی‌تر عمل کنیم.»

مددی در سال 93 متوجه شد در کل فضای وب حدود 2 هزار کتاب صوتی وجود دارد که ازاین تعداد تنها 190 مورد مجوز داشتند، یعنی کمتر 10 درصد. برای همین تولید کتاب صوتی را در شنوتو آغاز کرد، اما پس از مدتی روند تولید کتاب صوتی متوقف شد و تمرکز بر پادکست جای آن را گرفت.

شنوتو

مددی بنیان‌گذار شنوتو، به عکس و تصویر هم علاقه زیادی دارد. او فیلمی از 14 سالگی خود به یادگار دارد که در آن فیلم‌های عکاسی نیکون را نقد می‌کند و آن را با دوربین‌ قدیمی بتاماکس پدرش ساخته است؛ علاقه‌ او به عکاسی ریشه در همان روزهای کودکی‌اش دارد.

«نوار» و «فیدیبو» از شناخته‌ شده‌ترین فعالان تولید کتاب صوتی هستند و سهم عمده‌ای در این بازار دارند. به نظر می‌رسد وجود نوار، فیدیبو و امثال آنها باعث شده باشد تا شنوتو این حوزه را به دیگران واگذار کند. اما مددی نظر دیگری دارد و با بالا انداختن شانه‌هایش این احتمال را بی‎معنی نشان می‌دهد:

«ما 60 عنوان کتاب تولید کردیم تا ببینیم می‌توانیم این فرایند را طی کنیم یا خیر؟ از لحاظ تولید موفق بودیم و پارامتر دوم این بود که ببینیم روش فروش کتاب صوتی چگونه است و آیا با وجود قیمت هایی که باید بر آن گذاشت مشتری وجود دارد یا خیر. منتها به عدد خوبی نرسیدیم. در واقع ما تست را انجام دادیم و نتایج را رصد کردیم و در نهایت فعلا این حوزه را متوقف کردیم؛ نه دائمی.»

مددی از همان افرادی‌ است که معتقد است هرکس برتری، جایگاه و سهم مختص خود را در بازار دارد. او وجود رقیبان قوی‌تر را در حوزه کتاب صوتی رد نمی‌کند و می‌گوید وجود رقیب در مارکت خوب است.

شنوتو

علی برق افشان مدیر بازاریابی «شنوتو» نسبت به دو مدیر دیگر کم سن‌تر است. او نوارهای زیادی از کودکی‌اش دارد که در آنها آواز می‌خواند و البته ضبط و جمع آوری آنها کار مادرش بوده که به موسیقی علاقه فراوانی دارد. برق افشان در رشته تئاتر تحصیل کرده و بعد از فعالیت در بامیلو به گروه شنوتو پیوسته است.

علی برق‌افشان، مدیر بازاریابی شنوتو که چندان رابطه خوبی با کتاب‌های صوتی ندارد، صحبت‌های مددی را تکمیل می‌کند:

«در ایران و جهان رقابتی هست بین کسانی‌ که کتاب کاغذی می‌خوانند، کسانیکه کتاب صوتی گوش می‌کنند یا کتاب‌شان را روی تبلت می‌خوانند. در این میان هنوز آمار کاغذی خوان‌ها بیشتر است چون تا زمانیکه بوی کاغذ به آنها نخورد کتاب نمی‌خوانند. این اختلاف هنوز خیلی زیاد است و به همین دلیل بازار کتاب صوتی هنوز آنچنان شکل نگرفته است.»

شنوتو می‌خواهد پلتفرم باشد

شنوتو

بیشترین حجم شنیدین در جهان به موسیقی اختصاص دارد، بعد خبر و هواشناسی. پادکست در رتبه هشتم یا نهم قرار گرفته و کتاب صوتی رتبه 17 را دارد. اما در سیستم بومی ایران این آمار کمی تفاوت دارد. مددی اشاره می‌کند که شنوتو دائما در حال رصد کردن آن چیزی‌ است که گوش‌ها در جهان می‌شنوند و در باره آنچه استارتاپ او به دنبالش است، توضیح می‌دهد:«شنوتو می‌خواهد پلتفرم باشد. در حال حاضر پادکسترهای زیادی به این نتیجه رسیده‌اند که برای تولید پادکست نیاز به پلتفرم دارند و ما این پلتفرم را در اختیار آنها قرار داده‌ایم.»

رکوردهایی که شنوتو ثبت کرد

شنوتو حدود 30 برنامه انحصاری دارد و در ابتدای فعالیت 100 درصد محتوای پلتفرم را خودش تامین و تولید می‌کرد، اما حالا بعد از گذشت 4 سال، این آمار به کمتر از 15 درصد رسیده است. در واقع رسیدن به مرحله‌ای که بیشتر محتوا توسط پادکسترها تولید شود برای شنوتو نقطه‌ ایده‌آلی است. در حال حاضر در شنوتو یک میلیون دقیقه فایل صوتی معادل 320 هزار فایل وجود دارد.

در این استارت‌آپ حدود 700 برنامه‌ساز فعالیت دارند و روزانه 100 هزار نفر از طریق درگاه وب و درگاه‌های اشتراکی یا اپ‌های اندرویدی و اپ‌های دیگر به شنوتو گوش می‌دهند. مددی آمار دقیق‌تری از شنوندگان شنوتو ارائه می‌کند:

«ماهیانه حدود 600 تا 700 هزار نفر شنونده داریم که می‌توانند از یک فایل تا بیشتر را بشنوند. تناسب جنسیتی شنونده ها آخرین بار 74 به 26 بود که سهم بیشتر را آقایان تشکیل می‌دادند. در آخرین بررسی متوجه شدیم که نسبت جنسیتی 69 به 31 تغییر پیدا کرده و از این بابت که تعداد شنونده‌های زن افزایش داشته بسیار خوشحال هستیم. بیشترین رده سنی شنوندگان ما 25 تا 35 ساله هستند.»

شنوتو

در کنار سالن اصلی میز کوچک و تابلوی شیشه‌ای در کنار هم قرار گرفته تا جلسات تیم شنوتو در آنجا برگزار شود.

بدیهی‎ست که قشر سنتی و میان سال تمایل کمتری به پادکست‌ها نشان می‌دهند اما آنطور که مددی می‌گوید افراد 45 سال به بالا هم سهمی در میان مخاطبان شنوتو دارند. دلیل این موضوع به گفته او، وجود محتوای مذهبی در پلتفرم شنوتو است.

طبق آمار شنوتو، تا پایان سال 96 بیشترین شنونده‌ها در حوزه مدیریت و کارآفرینی پادکست گوش دادند. ضمنا میزان کاربران وفادار روی وب سایت تقریبا 65 درصد و در اپ قدیمی و جدید حدود 82 درصد است.

سهم شنوتو از بازار صدا

امیرحسین مددی مدعی است که سهم شنوتو در بازار شنیدنی‌ها 5 تا 10 درصد و در بازار پادکست 100 درصد است؛ ادعایی که البته تا حدی اغراق‌آمیز به نظر می‌رسد. وقتی از او درباره تاثیر رفع فیلتر برنامه‌هایی مانند ساندکلاود می‌پرسم، پاسخ می‌دهد که الان فیلتر بودن یا نبودن ساند کلاد دیگر برای ما اهمیتی ندارد:

«اگر زمانی ساندکلاود، میکس باکس، میکس کلاود و… رفع فیلتر شوند اتفاقی برای ما نمی‌افتد چون ما در مورد یک میلیون دقیقه فایل صوتی صحبت می‌کنیم. فیلتر شدن تلگرام ما را به عنوان یک فضای امن غیر تصنعی نشان داد که به عنوان جایی مستقل عمل می‌کند.»

فیلترینگ تلگرام تقریبا بر تمامی کسب و کارهای آنلاین تاثیر گذاشت. روی خیلی‌ها تاثیر بدی داشت و برای برخی مثل شنوتو برعکس چراکه بسیاری از سلبریتی‌های تلگرام که هزاران فالوئر دارند از شنوتو خواسته‌اند تا فایل‌های آنها را از تلگرام خارج کنند و در شنوتو بگذارند.

کدام پادکست‌ها شنیدنی‌ترند؟

شنوتو

پادکست‌ها باید خصوصیاتی داشته باشند که شنوندگان را به خود جلب کنند، برای مثال اگر موضوع و محتوا، ترند روز باشند باعث می‌شود پادکست بیشتر دیده شود. محمد ناظمی، مدیر محتوای شنوتو برایمان در مورد مولفه‌های بصری در پادکست می گوید؛ مولفه‌هایی که می‌تواند یک پادکست را شنیدنی‌تر کند:

«زمانی که صفحه پادکست را باز می‌کنیم اگر کاور جذاب باشد انگیزه برای شنیدن پادکست ایجاد می‌شود. توضیح متنی هم که برای پادکست نوشته می‌شود مهم است اگر در توضیح به دغدغه‌های شنونده اشاره شود، انگیزه شنیدن دو برابر می‌شود. و همچنین درصورتیکه در 15 تا 30 ثانیه اول شنونده جذب شود تمام پادکست را گوش می‌کند.»

برای برنامه ساز سه مولفه وجود دارد، اول بازدید از صفحه پادکست، دوم تعداد پلی‌های صفر درصد و تعداد پلی‌های 75 درصد. یعنی اگر کاور زیبا بود و تمام کارهای سوشیال مارکتینگ قبل از زدن دکمه Play درست انجام شده باشد، حجم زیادی از یوزر وارد صفحه می‎شود.

بهشتی برای پادکسترها و شنونده‌‌ها

شنوتو

شنوتو به اشکال دیگری از پادکسترها حمایت می‌کند. به گفته مددی پادکسترها می‌توانند به صورت رایگان از استدیو استفاده کنند: «تیم مشاوره هم به آنها کمک می‌کند اما امتیاز کار برای ماست. محتوا برای دو مجموعه است یعنی در جایی به جز شنوتو نمی‌تواند باشد.»

94 تا 95 درصد فایل‌های شنوتو رایگان است. پادکست‌ها رایگان‌ هستند اما بخشی از کتاب‌ها پولی هستند چراکه تجربه به مدیران این استارتاپ نشان داده که مردم حاضر نیستند برای فایل‌های صوتی پولی بپردازند. ناظمی توضیح می‌دهد که تمام محتوای فرهنگی تولید شده توسط رادیو و تلوزیون و ارگان‌های دولتی رایگان در اختیار مردم قرار دارد: «به همین دلیل نمی‌توان ناگهان این فرهنگ را تغییر داد و از مردم خواست بابت فایل‌های صوتی پول بپردازند.»

جالب است بدانید که بخش زیادی از محتواهایی که در شنوتو قرار می‌گیرد برای عموم قابل دسترسی نیست چون بیشتر برای سازمان‌ها تولید شده‌اند و تنها یوزر API همان سایت سفارش دهنده می‌تواند از آن استفاده کند.

شنوتو

تیم شنوتو مدعی‌ست که در پرموت کردن فایل‌ها عادلانه رفتار می‌کند. به گفته برق افشان پاکست‌هایی که محتوا، موضوع، صدا و کیفیت جذاب و بازدید خوبی داشته باشند در شبکه‌های اجتماعی پروموت می‌شوند.

پادکسترهای خلاق

شنوتو

شنوتو استودیو خود را به رایگان در اختیار پادکسترها می‌گذارد. استاندارد تولید پادکست موضوع دیگری‌ست که مورد سوال قرار می‌گیرد و مددی پاسخ به آن را بر عهده ناظمی که محتوای فایل‌های سایت را مدیریت می‌کند، می‌گذارد:

«اولین خاصیت پادکست این است که شما بتوانید به راحتی آن را در خانه تولید کنید و در اختیار مردم بگذارید. برخی از افراد می‌توانند در خانه با حداقل صدا پادکست تولید کنند و برخی هم با موبایل خود در وسط مهمانی صدا ضبط می‌کنند. تمرکز شنوتو بیشتر روی محتواست تا کیفیت صدا و کسانیکه پادکست تولید می‌کنند؛ اگر محتوایی که ارائه می‌کنند کیفیت بالایی داشته باشد، شنونده به سایر صداهای پیرامون توجه نمی‌کند.»

از ناظمی، مدیر محتوای شنوتو، می‌‎خواهم در مورد شناختش از پادکسترها بیشتر بگوید. از نظر او معمولا کسانیکه پادکست تولید می‌کنند دغدغه‌هایی در مورد موضوع مورد صحبت خود دارند:

«آنها اطلاعاتی در مورد موضوع دارند که نمی‌توانند آن را در جایی منتشر کنند و به همین دلیل از طریق اطلاعات‌شان را به شکل پادکست به مخاطبان خود ارائه می‌کنند. ما در شنوتو سعی می‌کنیم مشاوره‌هایی به افراد بدهیم که بتوانند کمیت، کیفیت و محتوا را به بالانس برسانند.»

تمام ناظران یک پادکست

نظارت بالادستی بر پادکست‌های منتشر شده از سوی وزارت ارشاد اسلامی انجام می‌شود. در ابتدای کار شنوتو، زمانی‌که فایل‌های پادکست کم بود، اعضای تیم خود مجموعه آنها را گوش می‌کردند اما پس از زیاد شدن تعداد فایل‌ها، دست‌اندرکاران شنوتو اپلیکیشنی طراحی کردند که فرکانس صداها را می‌سنجد و در صورتیکه کلمات ممیزی در آن نباشد، فایل منتشر می‌شود.

به نظر مددی با این شیوه که مختص به خود شنوتوست و نوعی اختراع برای آنها حساب می‌شود، کاربر حس نمی‌کند که بر آنها نظارت می‌شود. او برای تائید کارکرد قابل اطمینان اپلیکیشن نظارتی شنوتو ، شیوه نظارتی آپارات را یادآوری می‌کند که از اپلیکیشن‎های دیتکتور خاص استفاده می‌کنند که ضریب خطا آنها 25 درصد است، در صورتی که ضریب خطای نرم افزار خودشان را به مراتب کمتر می‌داند.  البته چند باری هم از سوی شبکه‌های مختلف تهدید به تعطیلی شدند؛ مواردی که مددی با لبخندی ملیح آنها را تعریف می‌کند.

صدا و سیما نمی‌تواند دکمه نظارت را پلی کند

شنوتو

اینکه فقط وزارت ارشاد نقش نظاتی روی شنوتو داشته باشد کمی متعجبم می‌کند و از او بیشتر درباره سازمان‌های نظارتی بر شنوتو می‌پرسم چراکه حدس می‌زنم صدا و سیما هم در این بین نقشی داشته باشد. احتمالا می‌دانید که صدا و سیما مدعی‎ست که باید بر صوت و تصویر فراگیر نظارت داشته باشد، از مددی همین مساله را جویا می‌شوم و می‌پرسم که آیا تاکنون ممیزی‌های صدا و سیما دامن‌گیر شما شده‌اند و آیا به نظر او این سازمان می‌تواند به هدف نظارت بر صوت و تصویر اینترنتی دست پیدا کند؟

بنیان‌گذار شنوتو این سوال را با خنده جواب می‌دهد، گویا خاطره جالبی را برایش تداعی کرده‌ام:

«در یکی دو سال گذشته با رادیو تعامل داشتیم و زمانیکه آنها برنامه‎ساز می‌خواستند، برای آنها نیرو می‌فرستادیم؛ لذا آگاهی‌هایی در این زمینه داریم. در بخش صوت و تصویر فراگیر اتفاقی که در کمیسیون می‌افتد، اول از همه تعریف فراگیر بودن است. مذاکرات با نمایندگان در حال انجام است و وقتی موضوع دکمه Play وسط می‌آید فراگیر بودن بی‎معنی می‎‌شود. در اینجا باید دید چه کسی می‌تواند در نهایت دیگری را قانع کند. در سال‌های 78 و 79 که اینترنت در حال فراگیر شدن بود همین اتفاق بین وزرات ارتباط آن زمان و صدا و سیما افتاد. چون صدا و سیما اینترنت را فراگیر می‌دانست و معتقد بود که باید بر محتوای اینترنت نظارت کند. من فکر می‌کنم این مورد هم رد می‌شود و نگران نظارت صدا و سیما بر صوت و تصویر فراگیر نیستم.»

در نهایت متوجه می‌شویم در شنوتو خطوط قرمز توسط وزارت ارشاد تنظیم شده است و خیلی با خطوط قرمز رادیو و صدا و سیما متفاوت است و به همین دلیل چند تن از گویندگان رادیو را به سمت خود کشانده است

نقشه راه شنوتو

شنوتو

صحبت را به آینده شنوتو نزدیک می کنیم و به مددی در مورد اپلیکیشن های ترکیبی از پادکست و شبکه اجتماعی همچون «RAUR» می‌گویم و می‌پرسم آیا شنوتو هم به فکر داشتن چنین پلتفرمی یعنی یک اپلیکیشن شبه شبکه اجتماعی بوده؟

شنوتو

ناظمی مدیر محتوا شنوتو در زندگی خود هنر صدا و تصویر را از هم جدا نکرده است. او فعالیت در رشته تاتر را از 8 سالگی با ورود به کانون فکری کودک و نوجوان آغاز و در همان رشته تحصیل کرد. او کلاس سوم ابتدایی با همکلاسی‌هایش نمایشنامه رادیویی اجرا و زنگ تفریح‌ها پخش می‌کرد.

مددی اشاره می‌کند که این مورد در نسخه اپ قبلی ما دیده می‌شد ولی فعلا حذف شده است:

«اینکه چقدر بخواهیم ویژگی‌های مربوط به سوشال مدیا را در محصولات خود پررنگ کنیم هنوز مشخص نیست. حس می‌کنیم کاربر ایرانی سوشیال مدیا برایش ارزشی ندارد. او الان به جایی نیاز دارد که بتوانید سریع به داده مورد نظر خود برسد. این مبتنی بر تحلیلی‌ست که از رفتار کاربران خود گرفته‌ایم. در محیط برنامه ما کلید فالو وجود داشته، اما آنها به دنبال سرچ کردن بودند. برعکس تصور بسیاری از فعالان ICT، مردم آنچنان اهل لایک و اشتراک گذاری نیستند.»

تیم شنوتو معتقد است که کار فرهنگ‌سازی خود را انجام داده و حالا نوبت درآمدزایی است؛ تیم شنوتو تاکنون درآمد آنچنانی نداشته اند و پی ریزی‌های اولیه را انجام داده‌اند تا بتوانند به درآمد‌های بالا برسند؛ بخشی از این درآمدزایی باید از طریق تبلیغات کسب شود و البته بخشی از درآمدها هم با اپراتورهای مختلف موبایل در حال انجام است. مثل اپ «شنوا» همراه اول که که از سال 96 لانچ شد و تا الان مشغول به کار است و قصد دارند تا محصولات مشابه را نیز برای سازمان‌های گوناگون راه اندازی کنند.

تنها صداست که می‌ماند

شنوتو

علاقه سه مدیر شنوتو به صدا و کارشان محرز است ضمن آنکه به کیفیت محتوای کار خود اطمینان کامل دارند به همین دلیل هم گاهی CD های کتاب صوتی و پادکست را به دوستان‌شان هدیه می‌دهند و یا در طول مدت سفر که در ماشین یا قطار و هواپیما هستند کتاب‌های صوتی و پادکست‌های مورد علاقه‌شان را گوش می‌دهند. تیم شنوتو به این گفته معتقدند که «تنها صداست که می‌ماند».

هرچه زمان جلوتر می‌رود وابستگی ما به موبایل‌های کوچک هوشمند کوچک‌مان بیشتر می‌شود. گوشی‌هایی که تمام دنیا را در خود جای داده‌اند؛ از موزیک و فیلم گرفته تا کتاب‌هایی که برایمان خوانده می‌شوند و پادکست‌هایی که موضوعات جالبی را به گوش ما می‌رساند. امروزه برای کسانی که می‌خواهند بیشتر و آسان‌تر بدانند و از محدودیت‌های رادیو و تلویزیون عبور کنند، پادکست ایده‌آل‌ترین گزینه است؛ هدفی که تنها مسیر رسیدن به آن لمس دکمه پلی روی موبایل‌ها است.

دانلود مداحی میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا

  • دسته‌بندی نشده
  • سپتامبر 30, 2018
بدون دیدگاه

دانلود مداحی میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا

در این پست می توانید آهنگ میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود مداحی میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا

Download New Song By meysam motiee Called  deltang karbala

خواننده نام آهنگ ترانه سرا دسته بندی
میثم مطیعی دلتگ کربلا آهنگ مداحی

 

نوشته دانلود مداحی میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ جدید امیر تتلو شب تیره

  • دسته‌بندی نشده
  • سپتامبر 30, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ جدید امیر تتلو شب تیره

در این پست می توانید دانلود مداحی امیر تتلو شب تیره را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ جدید امیر تتلو شب تیره

Download New Song By Amir Tataloo Called  Shabe Tire

خواننده نام آهنگ تنظیم دسته بندی
حمید صفت شب تیره حسن بابا محمدی آهنگ غمگین

 

نوشته دانلود آهنگ جدید امیر تتلو شب تیره اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم ۹۷

  • دسته‌بندی نشده
  • سپتامبر 30, 2018
بدون دیدگاه

دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم ۹۷

در این پست می توانید دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم ۹۷ را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم 97

خواننده نام آهنگ ترانه سرا دسته بندی
جواد مقدم شب ششم محرم مداحی

 

دانلود بخش اول شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش دوم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش سوم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش چهارم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش پنجم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش ششم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش هفتم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش هشتم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش نهم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

دانلود بخش آخر شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

نوشته دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم ۹۷ اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ حمید صفت عجایب شهر

  • دسته‌بندی نشده
  • سپتامبر 30, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ حمید صفت عجایب شهر

در این پست می توانید آهنگ حمید صفت عجایب شهر را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ حمید صفت عجایب شهر

Download New Song By Hamid Sefat Called  Ajayeb Shahr

خواننده نام آهنگ ترانه سرا دسته بندی
حمید صفت عجایب شهر بزودی

 

نوشته دانلود آهنگ حمید صفت عجایب شهر اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.


در حالی که از دوران نوجوانی خود چندان فاصله نگرفته بود با برنامه نوجوانان در سال 72 وارد رادیو شد و در سنین نوجوانی شعرهایش را نیز در مجلات چاپ می‌کرد. «مهرنوش پرتوی» مجری و گوینده رادیو تهران که سال‌هاست از رادیو خداحافظی کرده، حالا در شنوتو پادکست خودش را دارد و از جمله صداوسیمایی‌هایی است که به رادیو‌های اینترنتی روی آورده.

با او به گفتگو نشستیم تا هم علت این تصمیم را بدانیم و هم با وضعیت برنامه‌سازی در رادیوهای اینترنتی از زبان یک تولیدکننده بیشتر آشنا شویم. صدایش گرم و شنیدنیست و گفتگو با او علی‌رغم کوتاهی، به معنای تام گوشنواز بود. با اینکه رادیو را ترک کرده ولی بغض پنهانی نسبت به رهایی خانه‌ اصلی‌اش در تن صدایش پیداست و کماکان معتقد است که آینده صوت در دست رادیو است، نه اینترنت.

آرش پارساپور، دیجیاتو: چه شد که رادیو را رها کردید؟

مهرنوش پرتوی، گوینده رادیو: برای ادامه تحصیلات قصد سفر به خارج کشور را داشتم و چهارسالی از کشور بیرون بودم و در ترکیه زندگی می‌کردم. الان که یک سالی از بازگشتم می‌گذرد ولی میلی به اجرا و تولید در رادیو ندارم. چرا که رادیو آن فضا و اتمسفر گذشته را ندارد. دلم برای رادیو تنگ می‌شود ولی به هر قیمتی هم نمی‌توان در رادیو کار کرد.

یعنی چه هر قیمتی؟

ببینید هنر یک چیز رهاییست در حالی که در رادیو باید حواستان به واو به واو حرفهایتان باشد مبادا به چپ یا راست بربخورد. برنامه باید در چارچوب خاص و تعریف شده از قبل مسئولان رادیو باشد و این مساله با تعریف اصل هنر تضاد دارد. الان رادیو آن رادیویی نیست که باید باشد.

آینده پادکست های اینترنتی

آینده از آن رادیوست یا پادکست؟

پادکست و رادیو فاصله زیادی با هم دارند و هیچ‌گاه پادکست به پای رادیو نخواهد رسید. البته رادیو با قوانین دست‌وپاگیر خود در این روزها برنامه‌سازها را از خود می‌راند و مدام خط قرمز چیدن برای بچه‌های رادیو، نمی‌توان در آن فعالیت کرد. ولی رادیو برای همه مردم است و در تمامی شهرها و روستاها قابل دسترس است، این برتری رادیو به نظر من حالا حالاها در ایران از بین نمی‌رود و پادکست متعلق به قشرهای خاصی است که کمی تا قسمتی با تکنولوژی سروکار دارند و بخش محدودی را جذب خواهند کرد.

عدم وجود رادیوهای خصوصی در ایران چه پیامدی دارد؟

رادیوهای خصوصی در دنیا جایگاه بسیار خوبی دارند و گاهی از رادیوهای دولتی هم جلو می‌زنند. نبود چنین رادیویی‌هایی در ایران باعث شده که پادکست سازی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد در حالی که به نظر من رادیوی خصوصی اگر اجازه رشد و توسعه‌اش داده شود، بی‌شک آینده بسیار خوبی خواهد داشت. مردم این روزها به رادیوهای دولتی هم دیگر کمتر اعتماد دارند.

همین عدم اعتمادی که می‌گویید ممکن نیست مردم را به پادکست‌ها که فعلا تنها چیز شبیه به رادیوهای محلی در کشور هستند، نزدیک کند؟

آینده پادکست های اینترنتی

چرا قطعا بی‌تاثیر نیست و کار در پادکست‌ها برای تولیدکنندگان هم راحت‌تر است چرا که قوانین دست‌وپاگیر کمتری دارد. ریسک سرمایه‌گذاری روی رادیوهای خصوصی هم زیاد است و پادکست‌سازی که کمتر هزینه دارد را فعالان این حوزه ترجیح می‌دهند. این البته به ضعف اقتصاد خصوصی هم در کشور برمی‌گردد که بحث مفصلیست و احتمالا در این گفتگو نمی‌گنجد.

شما در شنوتو پادکست صوتی دارید، از کار در اینجا بگویید.

به واسطه آشنایی قدیمی من با مدیرعامل شنوتو تصمیم گرفتم در این پلتفرم هم کار کنم. اما هنوز پادکست‌سازی هم در ایران بسیار جای کار دارد و با اینکه این مجموعه سعی دارد تا این موضوع را ارتقا ببخشد ولی موانع زیادی سد راه هست و نمی‌توان یک شبه معجزه کرد. مدیای پادکست صوتی فعلا مخاطب خود را پیدا کرده اما حقیقتا به آینده روشن آن چندان امیدوار نیستم.

چرا پادکسترهای خانم کمتر از مردان هستند؟

جامعه ما جامعه مرد سالاریست و باور خانم‌ها از نظر مردان یک مقدار سخت است. ضمنا ممیزی‌هایی روی صدا و لحن خانم‌ها در صدا و سیما وجود دارد که شاید وجودشان باورتان نشود، البته خوشبختانه این قبیل مسائل در پادکست‌ها جایگاهی ندارد ولی خب در کل این محدودیت‌ها جامعه هنری را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد. مدیا یعنی جذب مخاطب و خانم‌ها محوریت جذابیت بالاتری نسبت به مردان دارند ولی نمی‌توانند از این عنصر جذابیت استفاده کنند. خود من بارها و بارها به خاطر قهقه زدن در رادیو توبیخ شدم.

آینده پادکست های اینترنتی

نظر شما درباره سلطه صداوسیما بر صوت فراگیر چیست؟ آیا به نظرتان شدنیست؟

اگر صدا و سیما به حوزه صوت‌های اینترنتی هم نفوذ کند صد در صد باید فاتحه این موضوع را هم خواند. این ادعاها و حرف‌ها به نظر من مثل یک تاسی هست که صدا و سیما در وسط می‌اندازد تا صرفا یک تنش در بین فعالان مدیا ایجاد کند و این جو را ایجاد می‌کند تا ببیند بازخوردها چه می‌شود وگرنه نهایی شدن آن بعید است.


دنیای سینمایی دی‌سی با اکران فیلم Man of Steel در سال 2013 پایه گذاری شد و از آن زمان تاکنون شاهد اکران 4 فیلم دیگر تحت عنوان Batman V Superman: Dawn of Justice، Suicide Squad، Wonder Woman و Justice League بوده‌ایم.

اگرچه دنیای سینمایی دی‌سی نتوانسته عملکرد مشابهی با دنیای سینمایی مارول در گیشه یا در نظر منتقدین داشته باشد اما تعداد فیلم‌های در حال ساخت این دنیای سینمایی زیاد است که البته از این تعداد، تنها تعداد انگشت شماری از جمله Aquaman، Shazam!، Joker و Wonder Woman 1984 تاریخ اکران مشخصی دارند.

یکی از نقاط مشترک اکثر فیلم‌های در حال ساخت دنیای سینمایی دی‌سی، حضور زنان به عنوان کارگردان یا بازیگر نقش اول است. پس از اینکه فیلم Wonder Woman به اکران درآمد و نه تنها نظر مثبت منتقدان و طرفداران فیلم‌های ابرقهرمانی را جلب کرد، بلکه باید گفت در زمینه فروش نیز با عملکردی فوق العاده، به یکی از پرفروش‌ترین فیلمی‌های دنیای سینمایی دی‌سی تبدیل شد. با در نظر گرفتن این موضوع، کاملاً منطقی به نظر می‌رسید که شرکتی همچون برادران وارنر تمرکز بیشتری روی فیلم‌ ابرقهرمانی با محوریت زنان بگذارد. حال نگاهی به چند اثر در حال ساخت با حضور این ابرقهرمانان خواهیم داشت‌.

ابرقهرمانان مونث

Wonder Woman 1984

در این فیلم که دنباله‌ای برای Wonder Woman است، شاهد بازگشت گل گدوت و پتی جنکینز به عنوان بازیگر نقش اصلی و کارگردان خواهیم بود. این فیلم، اهمیت ویژه‌ای برای فیلمسازان زن دارد، زیرا جنکینز قرار است برای کارگردانی این قسمت، 3 برابر قسمت نخست دستمزد دریافت کند که بالاترین رقم برای یک کارگردان زن در تاریخ سینما محسوب می‌شود. علاوه بر این، فیلمنامه این قسمت حاصل همکاری جف جونز و جنکینز است. این بدان معناست که او نه تنها برای کارگردانی، بلکه به خاطر نویسندگی نیز دستمزد دریافت خواهد کرد.

ابرقهرمانان مونث

با توجه به اندک اطلاعات موجود، گل گدوت و کریس پاین به عنوان بازیگران اصلی در فیلم Wonder Woman 1984 حاضر خواهند بود. کریستن ویگ نیز قرار است بازیگر نقش باربارا آن مینروا باشد که پس از اتفاقاتی به چیتا (شخصیت شرور این قسمت) تبدیل خواهد شد. علاوه بر این، پدرو پاسکال نیز در این قسمت حضور خواهد داشت که تاکنون اطلاعاتی از نقش او منتشر نشده است. در حال حاضر، هیچ گونه اطلاعاتی از خلاصه داستان فیلم در دسترس نیست اما می‌دانیم که شخصیت استیو ترور (با نقش آفرینی پاین) علی‌رغم مرگش در بخش‌های پایانی قسمت نخست، در این قسمت نیز  حضور خواهد داشت. این فیلم قرار است از تاریخ یک نوامبر 2019 (10 آبان 1398) اکران شود که با نزدیک شدن به این تاریخ، بطور حتم اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار خواهد گرفت.

ابرقهرمانان مونث

Birds of Prey

پس از اکران فیلم Suicide Squad که بازخوردهای مثبتی را به خاطر نقش آفرینی مارگو رابی در نقش هارلی کویین دریافت کرد، شرکت برادران وارنر تصمیم گرفت تا پروژه‌های بیشتری را با حضور این شخصیت محبوب آغاز کند. یکی از این پروژه‌ها، فیلم Birds of Prey است که رابی نه تنها به عنوان بازیگر یکی از نقش‌های اصلی، بلکه به عنوان تهیه کننده نیز در روند ساخت حضور خواهد داشت. او در یکی از مصاحبه‌هایش گفته بود این فیلم با درجه سنی مختص بزرگسالان (بالای 18 سال) ساخته می‌شود و کارگردانی آن را نیز کتی ین بر عهده خواهد داشت. اگر این اتفاق رخ دهد، یان اولین زن آسیایی خواهد بود که یک فیلم ابرقهرمانی را کارگردانی خواهد کرد. همچنین باید اضافه کرد فیلمنامه این اثر را کریستینا هادسون می‌نویسد که کار روی اثری همچون فیلم مستقل Bumblebee ( اسپین آفی از سری ترنسفورمرز) در پرونده کاری او مشاهده می‌شود.

ابرقهرمانان مونث

شرکت برادران وانر تاکنون اطلاعات چندانی را از Birds of Prey به اشتراک نگذاشته است اما با توجه به گزارش‌های غیر رسمی منتشر شده، شخصیت‌های هانتس، قناری سیاه، رنه مونتویا و کاساندرا کینِ جوان (که بعدها به بت گرل تبدیل می‌شود) در این فیلم حضور خواهند داشت. تاکنون، هیچ تاریخ یا بازه‌ زمانی اکران رسمی برای این فیلم اعلام نشده است اما طبق گزارش‌ها، روند ساخت فیلم اوایل 2019 آغاز خواهد شد تا فیلم برای اکران در اواخر سال 2019 یا اوایل سال 2020 آماده شود. قرار شده که جورنی اسمولت بل نقش بلک کنری و مری الیزابت وینستد نقش هانترس را در فیلم Birds of Prey ایفا کنند.

ابرقهرمانان مونث

Batgirl

در زمان معرفی Batgirl اعلام شد جاس ویدون قرار است نویسندگی و کارگردانی این فیلم را بر عهده بگیرد اما در حالی که  ویدون مراحل اولیه تولید را پشت سر گذاشته بود، مدیران وارنر تصمیم گرفتند تا او را از پروژه خارج و به تیم تولید فیلم Justice League اضافه کنند. این اتفاق در حالی رخ می‌داد که در مراحل پایانی تولید Justice League، زک اسنایدر به خاطر مشکلات خانوادگی از ادامه کار منصرف شد تا بدین ترتیب وظیفه نویسندگی و کارگردانی سکانس‌های جدید بر عهده ویدون قرار گیرد.

ابرقهرمانان مونث

پس از این اتفاقات، شرکت برادران وارنر هادسون را به عنوان نویسنده به تیم اضافه کرد تا فیلمنامه را آماده کند. این‌طور که به نظر می‌رسد، مدیران وارنر نظر بسیار مثبتی به فیلمنامه‌ Birds of Prey داشتند که هادسون آماده کرده بود. به همین دلیل وظیفه آماده کردن فیلمنامه این اثر را نیز به او سپردند. در حال حاضر، هیچ اطلاعاتی از کارگردان بعدی این اثر در دسترس نیست.

ابرقهرمانان مونث

Supergirl

یکی از فیلم‌های دنیای سینمایی دی‌سی که چندی پیش وارد مرحله‌ تولید شد، فیلم Supergirl است. با توجه به اطلاعات رسمی، اورن یزیل نویسنده این فیلم خواهد بود که در پرونده او سابقه کار روی آثاری همچون 22 Jump Street دیده می‌شود. همچنین طبق گزارش‌های غیر رسمی، برادران وارنر برای ساخت این فیلم به دنبال یک کارگردان زن است تا بدین ترتیب تنوع جنسیتی در پشت دوربین بیشتر از گذشته شود. همان‌طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، زمان زیادی از ورود فیلم Supergirl به مرحله تولید نمی‌گذرد. علاوه بر این، نویسنده چندی پیش به تیم تولید اضافه شد و صندلی کارگردانی نیز خالی است. بنابراین نباید انتظار داشت که کرا زور-ال، دختر عموی سوپرمن، به این زودی‌ها بر پرده‌ نقره‌ای سینما ظاهر شود.

ابرقهرمانان مونث

New Gods

یکی دیگر از فیلم‌های دنیای سینمایی دی‌سی که مراحل اولیه‌ تولید را پشت سر می‌گذارد، New Gods است. برادران وارنر اوایل سال جاری اعلام کرد اِوا دیووِرنای کارگردان این فیلم ابرقهرمانی خواهد بود. مدتی بعد نیز کاریو سالم، نویسنده فیلم Chasing Mavericks، به صورت رسمی به تیم تولید اضافه شد تا فیلمناممه را بنویسد. در حال حاضر، اطلاعات چندانی از New Gods که کمیک‌های آن توسط جک کربای خلق شده‌اند در دسترس نیست اما انتظار می‌رود شخصیت‌های محبوب این سری از جمله بیگ باردا و مِستر میراکل در فیلم حضور داشته باشند. همچنین برخی‌ گزارش‌ها به حضور شخصیت دارک‌سید در این فیلم اشاره کرده‌اند؛ شخصیتی که زک اسنایدر پیش از این در فیلم‌هایش به او اشاره کرده بود. تاکنون هیچ اطلاعاتی از تاریخ اکران و لیست بازیگران فیلم منتشر نشده است.

ابرقهرمانان مونث

Gotham City Sirens

همان‌طور که اشاره کردیم، پس از بازخوردهای مثبت به نقش آفرینی مارگو رابی در فیلم Suicide Squad، برادران وارنر تصمیم گرفت تا فیلم‌های بیشتری را با حضور این شخصیت بسازد. نتیجه‌ی این تصمیم گیری تنها مهر تایید ساخت فیلم Birds of Prey نبود و Gotham City Sirens نیز به لیست‌ فیلم‌های دنیایی سینمایی دی‌سی اضافه شد. هیچ اطلاعاتی از موضوع کلی داستان در دسترس نیست و تنها با توجه به کمیک‌ها می‌دانیم که اتفاقات فیلم حول محور سه شخصیت هارلی کویین، زن گربه‌ای و پویزن آیوی خواهد چرخید.

گزارش‌های اولیه نشان می‌دانند که دیوید آیر، کارگردان فیلم Suicide Squad، روی صندلی کارگردانی این اثر خواهد نشست. به همین دلیل نیز او چند ماه قبل از ساخت Suicide Squad 2 کنار کشید. با توجه به صحبت‌های او در اواخر سال 2017 میلادی، این فیلم در آن زمان مراحل اولیه تولید را پشت سر می‌گذاشت. از آن زمان تاکنون هیچ اطلاعات دیگری از روند تولید منتشر نشده است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت سرعت پیشرفت چندان بالا نیست.

هم اکنون که این مقاله نوشته می‌شود، هیچ اطلاعاتی از نویسنده یا بازیگران رسمی Gotham City Sirens به جز مارگو رابی (و احتمالا جرد لتو در نقش جوکر) در دسترس نیست.

ابرقهرمانان مونث

تمامی‌ فیلم‌های در دست ساخت با حضور هارلی کویین

در اقدامی غیر قابل پیش بینی، شرکت برادران وارنر پس از موفقیت فیلم Suicide Squad با مارگو رابی وارد همکاری شد تا تهیه کننده یک فیلم اسپین آف با محوریت هارلی کویین باشد. در حال حاضر هیچ اطلاعاتی از این فیلم مستقل با محوریت این شخصیت در دسترس نیست. برخی معتقدند این پروژه احتمالاً یکی از سه فیلم Birds of Prey، Gotham City Sirens یا فیلم جوکر و هالی کویین است.

ساخت فیلم جوکر و هارلی کویین نخستین بار در سال 2017 اعلام شد. در آن زمان، شرکت برادران وارنر گلن فیکارا و جان ریکوآ را به ترتیب به عنوان نویسنده و کارگردان فیلم معرفی کرد. از آن‌جایی که در فیلم Suicide Squad رابطه و گذشته‌ این دو شخصیت چندان مورد توجه قرار نگرفت، انتظار می‌رود فیلم مستقل آن‌ها با تمرکز روی همین دو موضوع ساخته شود.

ابرقهرمانان مونث

آخرین فیلم این لیست، Suicide Squad 2 است که پس از خروج دیوید آیر، گوین اُکانر وظیفه‌ کارگردانی آن را بر عهده گرفت. او همچنین دیوید بار کاتز و تاد استاش‌ویک را در نوشتن فیلمنامه همراهی می‌کند. با وجود اینکه چندین بار گزارشات مختلف درباره تاریخ آغاز فیلمبرداری در فضای مجازی منتشر شد اما هنوز این اتفاق نیافتاده است و تاریخ اکرانی هم در دسترس نیست.


اخیراً کافه‌ای در ژاپن ربات‌های پیشخدمت جدیدی را به کار گرفته که معلولان کنترل آنها در دست دارند. بدین شکل معلولین با اختلالات فیزیکی شدید هم قادرند شغل داشته باشند و از خانه‌ی خود به مشتریان سرویس دهند.

این ربات‌ها که تقریباً هم قد یک کودک هفت ساله هستند، صدا و تصویر را با کمک اینترنت انتقال می‌دهند و کاربران می‌توانند با کمک تبلت یا لپتاپ خود، کنترل آنها را در دست بگیرند. مهندسان طراح این پروژه مدعی شدند که آنها طی این برنامه قصد داشتند که برای معلولینی که قادر نیستند اندام خود را تکان دهند، موقعیت شغلی فراهم آورده و به نوعی کارآفرینی کنند.

بدین ترتیب از این پس معلولین مبتلا به بیماری‌های عضلانی نظیر ALS می‌توانند کنترل ربات‌هایی به نام OriHime-D  را در دست بگیرند و به کار مشغول شوند. حال اگر طرح آزمایش ربات‌های یاد شده با موفقیت عملی گردد، به احتمال قوی در المپیک سال ۲۰۲۰ ژاپن شاهد فعالیت این ربات‌ها و کنترل کنندگانشان در سرتاسر شهر توکیو خواهیم بود.

Masatane Muto سرپرست این پروژه که خود به بیماری وحشتناک ALS مبتلاست، باور دارد که تمامی انسان‌ها باید آزادی عمل برای فعالیت شغلی‌شان را داشته باشند. وی در این مورد می‌گوید:

«من می‌خواهم در سال ۲۰۲۰ به مردم سراسر جهان پیغام دهم؛ اگر معلول هم باشیم باز هم می‌توانیم رسوم مهمان‌نوازی را بجای آوریم.»

OriHime-D در واقع یک ربات ۱.۲ متری و ۲۰ کیلویی است که یک دوربین به همراه میکروفونی قدرتمند در قسمت بالایی سرش تعبیه شده است. این ربات با کمک این دو وسیله می‌تواند صدا و تصویر را به صورت زنده مخابره کند. از سوی دیگر معلولین می‌توانند با دریافت این محتوا، به صورت همزمان تصمیم گرفته و کارشان را به صورت صحیح انجام دهند. کافه یاد شده قرار است از پنجم تا شانزدهم آذرماه در محله‌ی آکاساکای توکیو شروع بکار کند.

 

تماشا کنید: با ربات خدماتی جدید علی بابا آشنا شوید


ژانر ترسناک ریشه در ادبیات گوتیک دارد و به وجود آورندگان ماهیت هایی مانند فرانکشتاین و ومپایر را می توان الهام بخش فیلم های این ژانر در کلیت آن دانست. در این میان،همواره ارتباط خاصی بین ژانر ترسناک و علمی تخیلی وجود داشته که در نهایت به شکل گیری ژانر جدیدی به نام «ژانر ترسناک علمی تخیلی» منجر شده است. ترس از ناشناخته ها چیزی است که بیش از هر چیز دیگری انسان را به وحشت می اندازد. به همین دلیل است که هیولاها بسیار ترسناک تر از قاتلان هستند؛ هر چند امکان مواجهه با مورد دوم بسیار بیشتر است.

چه احساس ترسناک تری ازاین وجود دارد که حس کنید بر دنیایی که در آن ساکن هستید هیچ کنترلی ندارید؟ و این هنگامی است که پای علم به میان می آید و با رقصیدن به دور ترس، محصولی رسانه ای تولید می کند که باعث ایجاد وحشتی بی سابقه در درون شما می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ مورد از بهترین و جذاب ترین فیلم های ترسناک علمی-تخیلی قرن ۲۱ آشنا کنیم.

۱۰- دختری با تمام موهبت ها (۲۰۱۶)

فیلم ترسناک علمی تخیلی

فیلم «دختری با تمام موهبت ها» (The Girl with All the Gifts) در سال ۲۰۱۶ توسط یک کارگردان بریتانیایی به نام کولم مک کارتی ساخته شد. با توجه به تاریخچه این ژانر فرعی جای تعجب نداشت که داستان این فیلم نیز اقتباسی از یکی از رمان های ام آر کری باشد. همه شاخصه های رمان های کری در داستان دیده می شود: از زامبی ها و دنیایی پساآخرالزمانی تا عفونت های قارچی و ویروسی، هر آنچه که از یک فیلم ترسناک علمی تخیلی انتظار داشته باشید. وقتی فیلم ترسناک مک کارتی را می بینیم به یاد آثار جورج رومرو، دنی بویل و رابرت کرکمن می افتیم زیرا در طول فیلم می توان ردپای آثار و سبک خاص این فیلمسازان را دید.

فیلم ترسناک علمی تخیلی

مک کارتی برداشتی خاص و منحصربفرد از مسئولیتذیری، بلوغ و البته تکامل ارایه می دهد و با سوالاتی سخت که از مخاطب می پرسد، فیلم خود را به پایان می رساند. وی در فیلم خود توجه ویژه ای به جزییات، طراحی صحنه، لباس ها و البته دنیای خاص، متفاوت و البته واقعی فیلم دارد. در ترس فیلم «دختری با تمام موهبت ها» تاثیری عاطفی وجود دارد که ما را تکان می دهد زیرا این ترس بسیار واقعی و ملموس جلوه می کند. چنین حسی برای یک فیلم ترسناک علمی تخیلی بسیار مهم است به خصوص فیلم هایی که در یک دنیای پساآخرالزمانی به تصویر کشیده می شوند. اگر دنیای مذکور را واقعی ندانیم به اتفاقاتی که در آن رخ می دهد اهمیتی نخواهیم داد.

۹- سیگنال (۲۰۱۴)

فیلم ترسناک علمی تخیلی

اگر می خواهید دومین تجربه کارگردانی ویلیام ایوبانک را ببینید بهتر است با کمترین اطلاعات ممکن به سراغ آن بروید. تنها چیزی که برای تماشا کردن فیلم ترسناک علمی تخیلی «سیگنال» (The Signal) باید بدانید این است: ۳ دانشجو در یک سفر جاده ای هستند که ناگهان هک کردن سیستم های کامپیوتری مرکز تحقیقاتی MIT و آشکار شدن نقص های امنیتی زندگی آن ها را تغییر می دهد. آن ها به یکباره خود را در یک منطقه ایزوله شده و یافته و خیلی زود همه چیز هولناک می شود. سازنده این فیلم گفته که برای نشان دادن کشمکش و درگیری بین منطق و احساسات دست به ساخت «سیگنال» زده است.

فیلم ترسناک علمی تخیلی

در این فیلم همه چیز در مورد تصمیم گیری است، تصمیم هایی سیاه و سفید یا با جواب هایی ساده، تصمیماتی با عواقبی بسیار پیچیده تر از آن چه در ابتدا تصور می شود. ایوبانک که خود فیلمبرداری کارکشته نیز هست توانسته تریلری غیرقابل پیش بینی و هیجان انگیز بسازد که طراحی خاصش همواره بیننده را تحت تاثیر قرار می دهد.

۸- زندگی (۲۰۱۷)

فیلم ترسناک علمی تخیلی

فیلم ترسناک علمی تخیلی «زندگی» (Life) به کارگردانی خورخه دانیل اسپینوزا داستان شش عضو ایستگاه فضایی بین المللی را روایت می کند. آن ها ماموریت دارند یک نمونه زیستی پیدا شده در مریخ را بررسی کنند که می تواند اولین شاهد قابل اطمینان دال بر وجود زندگی فراانسانی در فضا باشد، نمونه ای که مشخص می شود بسیار باهوش تر از حد تصور است. حتی قصه فیلم نیز باعث می شود که افراد علاقمند به فیلم های رازآلود به آن جلب شوند زیرا کمتر کسی است که از وجود زندگی در مریخ اطلاعات چندانی داشته باشد. موجود یافت شده توسط تیم تحقیقاتی بسیار مجهزتر و قدرتمندتر از آنی است که در ابتدا تصور می شد و این موضوع را می توان در صحبت های ربکا فرگوسن در نقش دکتر میراندا نورث به خوبی دریافت.

فیلم ترسناک علمی تخیلی

این فیلم به کارگردان فرصت می دهد که وارد عرصه ترس بدنی شده که به دلیل نبود جاذبه جلوه خاص و جالبی به خود گرفته است و از این ترس ها بهترین استفاده صورت می گیرد. وقتی که کالوین در مرکزیت داستان قرار می گیرد، هیجان و زیبایی فیلم به اوج می رسد. بعد از ساخت فیلم های علمی تخیلی صلح آمیزی مانند «ورود» (Arrival) و «مسافران» (Passengers)، با ساخت فیلم «زندگی» بار دیگر توجه به سمت ارایه چهره ای شیطانی و خوفناک از موجودات فضایی تغییر کرده است.

۷- یک مکان ساکت (۲۰۱۸)

فیلم ترسناک علمی تخیلی

فیلم ترسناک و موفق «یک مکان ساکت» (A Quiet Place) توسط جان کرازینسکی ساخته شده که او و همسرش امیلی بلانت نقش های اصلی آن را نیز بر عهده دارند و البته گفته می شود که دنباله ای بر آن نیز در راه است. داستان فیلم خانواده ای را به تصویر می کشد که برای جلوگیری از جلب توجه موجودات شیطانی (فضایی) ترسناکی که به صدا بسیار حساس هستند، باید در سکوت مطلق زندگی کرده و از طریق زبان اشاره با هم صحبت کنند. این هیولاها بسیار سریع و بیرحم بوده و در صورت ایجاد کوچکترین سروصدایی، کار فرد تمام خواهد بود. فیلم طوری ساخته شده که مخاطب را نیز به درون خود کشیده و به یکی از شخصیت های فعال فیلم تبدیل می کند.

فیلم ترسناک علمی تخیلی

بهترین فیلم های ژانر ترسناک، حس مشابهی را در مخاطب ایجاد می کنند زیرا ما را نسبت به سرنوشت شخصیت های داستان حساس و نگران کرده و این موضوع بر احساس ترس ما می افزاید. دشمن های بزرگ و شکست ناپذیر فراانسانی همواره بن مایه فیلم های ترسناک خارق العاده ای بوده و کرازینسکی نیز با اطلاع از این موضوع یک بازی خلاقانه و متمرکز بر صدا را به راه می اندازد. بسیاری از فیلم های ترسناک در مورد انسان هایی هستند که برای زنده ماندن ناچارند با شرایطی تازه و دشوار کنار بیایند که با محدودیت هایی غیرقابل تصور همراه است و فیلم «یک مکان ساکت» نیز از همین مولفه استفاده کرده و به ما یادآور می شود که می توان با دست برداشتن از نیازهایی که ما را ضعیف می سازند، قدرت خود را تقویت کرد.

۶- مه (۲۰۰۷)

فیلم ترسناک علمی تخیلی

فیلم ترسناک علمی تخیلی «مه» (The Mist) به کارگردانی فرانک دارابونت اقتباسی از یک از بهترین رمان های استفن کینگ است و همکاری این دو به ساخت یکی از بهترین فیلم های ترسناک تریلر تاریخ سینما منجر می شود. دیوید دریتون و پسر خردسالش در میان گروهی از مردم وحشت زده شهر هستند که در داخل فروشگاهی و با شروع یک مه عجیب و خوفناک خود را در مخمصه ای بزرگ و در جدال با مرگ می یابند. دیوید اولین کسی است که در می یابد در درون مه هیولاهایی قاتل مخفی شده اند. زنده ماندن در چنین شرایط سخت و بغرنجی به همکاری و اتحاد تمامی افراد حاضر در فروشگاه وابسته است.

فیلم ترسناک علمی تخیلی

اما رفته رفته کسانی که در داخل فروشگاه حضور دارند خطرناک تر از هیولاهای بیرون می شوند و این موضوع دیوید را با چالشی بزرگ برای ماندن یا رفتن مواجه می کند. اگر چه این فیلم دارابونت را نمی توان با شاهکارهای دیگر او مانند «مسیر سبز» (The Green Mile) یا «رستگاری در شاوشنک» (The Shawshank Redemption) مقایسه کرد اما در هر صورت می توان آن را یکی از بهترین فیلم های ترسناک علمی تخیلی قرن حاضر دانست. بیایید در مورد هولناک ترین و ویران کننده ترین صحنه فیلم صحبت کنیم! اگر این فیلم را دیده باشید می دانید که منظورمان کدام صحنه است. چه سکانس هولناکی! بدون شک انسان ها بدترین موجودات هستند.

برای مطالعه قسمت دوم این مطلب سینمایی به این لینک مراجعه نمایید.

۱۰ سریال علمی تخیلی کمتر دیده شده این روزها که حتماً باید ببینید [قسمت اول]

نگاهی جامع به بهترین سریال های علمی تخیلی تاریخ تلویزیون از دیدگاه منتقدین

با هوشمندانه ترین و تامل برانگیزترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما آشنا شوید

تأثیرگذارترین فیلم‌های علمی-تخیلی در طول تاریخ

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها